نکات مهم و تأثیر گزاری که در خصوص فرآیند تولید و خدمات (صفحه MDF و نوار لبه  PVC)
نکات مهم و تأثیر گزاری که در خصوص فرآیند تولید و خدمات (صفحه MDF و نوار لبه PVC) باید از آنها آگاهی داشت در زیر به طور خلاصه توضیح داده شده است.

تاریخ انتشار : 1398/11/14/ نمایش : 124 / نظرات : 0

نکات مهم و تأثیر گزاری که در خصوص فرآیند تولید و خدمات (صفحه MDF و نوار لبه  PVC) باید از آنها آگاهی داشت در زیر به طور خلاصه توضیح داده شده است.
1- دمای محیط: دمای محیط یکی از بزرگترین و با اهمیت¬ترین فاکتورهایی می¬باشد که جهت کار صحیح یک دستگاه لبه چسبان می¬بایست به آن توجه کرد. به طور کل دمای مطلوب محیط جهت کارکرد صحیح این¬گونه دستگاه¬ها بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد می¬باشد و خارج از این درجه حرارت، تضمینی برای کارکرد صحیح دستگاه و تولید یک محصول با کیفیت بالا نمی-باشد.
2- رطوبت نسبی محیط: رطوبت نسبی محیط نیز از دیگر عوامل مؤثر در نحوه عملکرد دستگاه می¬باشد. معمولاً رطوبت نسبی محیط استاندارد جهت این دستگاه بین 5 تا 55 درصد می¬باشد و رطوبت بیش از حد محیط، مخصوصاً در قسمت پنوماتیک بر کیفیت لبه¬های برش خورده کار تأثیر بسزائی خواهد داشت.
3- برش اولیه صفحات: برش¬هایی که دارای مقداری زاویه بیشتر یا کمتر از 90 درجه باشند می¬توانند تأثیر زیادی بر روی تولید گذاشته و ظاهر کار را نامناسب نمایند. همچنین باید توجه داشت که پس از برش صفحه، به صورت استاندارد حداکثر تا 1 ساعت می¬بایست لبه نوار کاری شود. در غیر اینصورت بدلیل مواردی که در بخش اول توضیح داده شد کیفیت کار افت خواهد داشت.
4- نگهداری چسب: چسبهای مورد استفاده در اینگونه دستگاه¬ها در صورتی که نیاز به انبار کردن داشته باشند می¬بایست در محیطی عاری از رطوبت و در درجه حرارتی بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شوند و در معرض مستقیم نور خورشید نباشند.
5- هوای فشرده (باد) ورودی به دستگاه: میزان فشار هوای فشرده (باد) ورودی به دستگاه می بایست طبق استاندارد تعریف شده دستگاه فراهم شود تا اختلالی در عملکرد سیستم پنوماتیک به وجود نیاید. همچنین هوای فشرده (باد) ورودی می¬بایست عاری از هرگونه روغن یا رطوبت باشد.
6- گرد و غبار محیط: جهت بهره¬گیری مطلوب از اینگونه دستگاه¬ها می بایست  میزان گرد و غبار محیط را به حداقل رساند. زیرا وجود گرد و غبار زیاد در محیط¬های کاری می¬تواند معضلات بسیاری خصوصاً در قسمت چسب دستگاه بوجود آورد. که برای فشار چسب روی نوار و قطعه استفاده می¬شود.
مواردی که باعث عدم کارایی مناسب چسبها می¬شود:
ـ تنظیم نبودن دمای چسب: عدم دقت در این مورد باعث شده که چسب با دمایی غیر از دمای کارکرد روی کار رود (خصوصاً دمای پایین تر) که منجر به کیفیت نامناسب چسبندگی نوار و بیس چوب شده است. چرا که توزیع مناسبی روی چوب، MDF و ... وجود نداشته است و یا اینکه چسب قبل از رسیدن به غلطک¬های فشار سرد شده است.
ـ گرفتگی مسیر انتقال چسب: در صورتی که گرفتگی در مسیر انتقال وجود داشته باشد باعث می¬شود که مقدار مورد نیاز روی سطح کار قرار نگیرد و در نهایت کیفیت نامناسب در چسبندگی وجود داشته باشد.
ـ تنظیم نبود فشار هوای فشرده(باد) دستگاه: در صورت تنظیم نبودن و در اصل کم بودن فشار باعث می¬شود تا فشار لازم در ایستگاه فشار غلطک اعمال نشود و افت کیفیت چسبندگی مشاهده خواهد شد و حتی باعث می¬شود که قطعات بخوبی روی دستگاه حرکت نکند و گیر کند. البته این موضوع باعث برخی از مشکلات در قسمت¬های دیگر دستگاه نیز می¬تواند باشد.
ـ تنظیم نبودن فاصله نوار: فاصله بین نوار و چوب، MDF و ... باید تنظیم شود. برای این منظور ابتدا باید سایز نوار (ضخامت و عرض) آن اندازه¬گیری و دستگاه تنظیم شود. در اکثر دستگاه¬ها این موضوع بصورت دستی تنظیم شد. (می¬شود) لازم به توضیح است، نوسان در سایز نوار از جمله مواردی است که باید کنترل شود. حتی نوسان در طول استفاده وجود داشته است.
ـ کیفیت نوع نوار: کیفت نوع نوار در این موضوع نقش بسیار مهمی دارد. تغییر در کیفیت نوار بسیار تأثیرگذار می¬باشد. موردی که مشاهده شده نوع پرایمری است که در نوار استفاده می¬شود

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر